×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Çankaya Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü; insan ve çevreye duyarlı, kültürel değerlere saygılı, teknolojik gelişmelere uyum sağlayabilen yaratıcı ve teknik yönden yetkin iç mimarlar yetiştirmek amacıyla 1999 yılında kurulmuştur. Türkiye’nin Köklü İç Mimarlık Bölümlerinden olan bölümümüz, 2015 yılında Uluslararası İç Mimarlar / İç Mekan Tasarımcıları Federasyonu (International Federation of Interior Architects / Designers – IFI) üyesi olmakla ise Türkiye İç Mimarlık Bölümleri arasında ender bir özellik kazanmıştır.

Bölümümüzün eğitim ortamı, yaratıcılığın özgürce sunulabileceği bir ortamdır. Öğrencilere iç mekanları kullanıcı konforu odaklı tasarlayabilme ve uygulayabilme yetisi kazandırılabilmesi için; tasarım, yapı bilgisi, malzeme, donatı, ergonomi, estetik, renk, aydınlatma, akustik, iklimlendirme, mimarlık tarihi, sürdürülebilirlik, bilgisayar destekli tasarım, üç boyutlu modelleme, parametrik tasarım, evrensel tasarım ilkeleri, kültürel değerler, koruma ve restorasyon konularında dersler verilmektedir.

Uluslararası kurumlarda eğitim alarak uzmanlaşmış deneyimli eğitim kadrosu ile verilen eğitimin bu çok disiplinli yapısı ile öğrencilerimiz:

– analiz ve sentez yeteneği gelişmiş,
– bilimsel ve etik ilkelere saygılı,
– tasarım, çizim, yazılım ve inşaat ile ilgili araçları, teknikleri ve teknolojileri geliştirebilen, seçen ve etkin bir şekilde kullanabilen,
– proje ve şantiye yönetimi gibi mesleki yaşam pratiklerini ve uygulamalarını bilen,
– iş sağlığı ve güvenliği, iş emniyeti ve iç mimarlık uygulamalarının hukuki sonuçlarının farkında,
– tasarım ve uygulama alanlarında donanımlı,

İç Mimarlar olarak yetiştirilerek profesyonel meslek hayatına kazandırılmaktadır.

Prof. Dr. Zehra Gediz URAK
Bölüm Başkanı